CSA ACVILA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


CLUBUL SPORTIV DE AIRSOFT ACVILA
 
AcasaAcasa  PortalPortal  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 baterii 8.4 si 9.6 + incarcator

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
comma

comma


Numarul mesajelor : 244
Varsta : 103
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2009

baterii 8.4 si 9.6 + incarcator Empty
MesajSubiect: baterii 8.4 si 9.6 + incarcator   baterii 8.4 si 9.6 + incarcator Icon_minitimeVin Mar 13, 2009 7:33 pm

am luat/imprumutat un aparat de masura de la servici (digital si destul de bun zic eu) si am facut masuratori dupa cum urmeaza:

ce scrie pe incarcator
output: 8.4V DC 250mA
la masuratoare are ~13V (oscileaza intre 12.98<=>13.02)
si am dat si pe ampermetru (curent contunu - DC):
aparatul are urmatoarele valori si mufe:
2mA, 20mA, 200mA, 20A
mufa neagra e comuna
mufa rosie are (pentru amperaz) 2 sloturi
slorul 1 este pentru mA si scrie 315mA MAX FUSED
slotul 2 este pentru A si scrie UNFUSED 20A 15SECMAX
-am setat pe valoarea 200 mA si mufa de mA ... si nu-mi arata nimic ... defapt scrie 0
-am setat pe valoarea 20 A si mufa de A ... si-mi scrie 0.85 ... banuiesc ca aceta e curentu generat de incarcator ... adica 850mA

o paranteza:
din care stiu eu amperajul il masori inseriind apratul de masura cu, consumatorul si le alimentezi la sursa si abia atunci iti indica amperajul
dar poate ca aparatul asta e mai destept
inchid paranteza

acum bareiile:
bateria de 8.4V 1100mAh ... masurata imi arat 8,81V ... nu stiu daca e bine sau nu dar replica nu trage cu pateria asta, ceea ce imi sugereaza ca ar trebui incarcata

bateria de 9.6V 1200mAh ... masurata imi arata 10.28V ... cu aceasta baterie replica functioneaza

acum ca stiu si valorile masurate pentru incarcator si pentru ambele baterii ... pot safolosesc acest incarcator pentru reincarcarea ambelor baterii???

si alta idee de consumator pentru descarcarea bateriilor, alta inafara de cea cu rezistenta de 10 - 20 ohm/5W imi puteti da? ... pot sa folosesc doua motorase de la o oglinda electrica de masina pentru a consuma bateriile?

merci anticipat
Sus In jos
Crazy_toff




Numarul mesajelor : 217
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2009

baterii 8.4 si 9.6 + incarcator Empty
MesajSubiect: Re: baterii 8.4 si 9.6 + incarcator   baterii 8.4 si 9.6 + incarcator Icon_minitimeSam Mar 14, 2009 11:01 am

mesurare amperaj se face cu aparat in circuit

a di ca
(incarcator +) -- (mufa rosu)---(aparat mesurare) -- (mufa negru) -- -(baterie +) -- (baterie) -- (baterie -) -- (incarcator -)

si aparat set pe 10A si repective positie2
Sus In jos
 
baterii 8.4 si 9.6 + incarcator
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
CSA ACVILA :: La BERE :: Flood flood flood-
Mergi direct la: