CSA ACVILA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


CLUBUL SPORTIV DE AIRSOFT ACVILA
 
AcasaAcasa  PortalPortal  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 +1m/s pe chrono. pro sau contra

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
scavenger




Numarul mesajelor : 3
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 01/12/2009

+1m/s pe chrono. pro sau contra Empty
MesajSubiect: +1m/s pe chrono. pro sau contra   +1m/s pe chrono. pro sau contra Icon_minitimeMar Dec 01, 2009 6:02 am

+1m/s pe chrono. pro sau contra


Salut tuturor.
Pentru cultura mea generala asi dori sa stiu opinia comunitatii voastre in urmatoarea problema:

Dupa lungi cautari, am achizitionat un KWA KM4A1. Din documentarea premergatoare achizitiei, am inteles ca scoate 400fps (122m/s) maxim, cu bile de 0.2 si hopup la minim.
Replica este stock dar pe chrono a scos 126m/s
Daca asi fi un membru al comunitatii voastre si asi apela la bunavointa voastra, rugandu-va sa imi permiteti sa joc in categoria 110-125m/s chiar daca depasesc cu 1m/s, ati accepta?
Asta in conditiile in care m-ati cunoaste ca fiind un jucator calculat , care nu trage de aproape si nu tinteste capul

Sper ca nu va rapesc prea mult din timp, si in speranta ca imi veti raspunde, va multumesc anticipat

Nume: Remus
Nick: Scavenger
Locatie: Bacau
Sus In jos
tomd
COLONEL
COLONEL
tomd


Numarul mesajelor : 250
Varsta : 38
Localizare : Berlinul de Est
Data de inscriere : 10/03/2009

+1m/s pe chrono. pro sau contra Empty
MesajSubiect: Re: +1m/s pe chrono. pro sau contra   +1m/s pe chrono. pro sau contra Icon_minitimeMar Dec 01, 2009 9:37 am

Salut Remus.

Cate bile ai tras cu replica pana acum?
De obicei sa stii ca arcul se mai lasa deci vitreza o sa iti scada dar o sa se stabilizeze dupa vreo 3k - 5k bile trase.
Sus In jos
mihai.grosan
Admin
mihai.grosan


Numarul mesajelor : 1000
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2009

+1m/s pe chrono. pro sau contra Empty
MesajSubiect: Re: +1m/s pe chrono. pro sau contra   +1m/s pe chrono. pro sau contra Icon_minitimeMar Dec 01, 2009 11:46 am

Draga Remus totul tine de bun simt! Brother are un spesnaz de 126 m/s si trage numai semi, pt ca asa considera el. In jocurile de duminica nu se pune o astfel de diferenta, dar la event conteaza!
Sus In jos
https://csaacvila.forumgratuit.ro
scavenger




Numarul mesajelor : 3
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 01/12/2009

+1m/s pe chrono. pro sau contra Empty
MesajSubiect: Re: +1m/s pe chrono. pro sau contra   +1m/s pe chrono. pro sau contra Icon_minitimeMar Dec 01, 2009 2:34 pm

nu am tras foarte mult cu replica.
la noi regulamentul spune asa:
110-125 nu tragi sub 7 metri
125-140 nu tragi sub 15 metri si nu ai voie auto
Diferenta este cam mare, daca am un adversar care sa zicem ca are 124m/s, el are voie sa traga auto si chiar sa se aprope de mine mai mult , pe cand eu trebuie sa pastrez distanta si nu am voie sa trag decat semi.
Nu am avut reclamatii pana in prezent, referitoare la distanta de angajare si i-am rugat pe baieti sa ma accepte la joc, in categoria 110-125 cu acel metru in plus. Eram curios daca in alta comunitate asi fii acceptat. Banuiesc ca la event=uri conteaza diferenta, dar inca nu am participat la vreunu. E vorba de jocurile de duminica, si este destul de frustrant pentru mine , ca nu gasesc intelegere in propria comunitate . Inainte sa achizitionez replica m-am documentat mult si producatorul impreuna cu vanzatorii aveau la specificatii 380-400fps deci 116-122m/s. Eram convins ca ma incadrez in categorie. La teste cu chrono a iesit mai mult. Mi-e ciuda ca am dat o gramada de bani pe replica si nu pot sa joc asa cum mi-asi dori pentru ca baietii din echipa adversa tin prea mult la regulament. Mai mult , au afirmat ca nicaieri in tara nu se fac exceptii de acest gen. Totusi am postat pe mai multe forumuri din tara si am primit raspunsuri pozitive (in alte parti asi fi acceptat)
Din spusele lui urma trag concluzia ca la jocurile de duminica asi fi acceptat si in echipa voastra. Sper ca la sf saptamanii cand le voi arata celor de la noi, cam cum gandesc alte comunitati din romania, isi vor schimba parerea.
Sus In jos
mihai.grosan
Admin
mihai.grosan


Numarul mesajelor : 1000
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2009

+1m/s pe chrono. pro sau contra Empty
MesajSubiect: Re: +1m/s pe chrono. pro sau contra   +1m/s pe chrono. pro sau contra Icon_minitimeMar Dec 01, 2009 2:38 pm

Daca colegii tai nu agreaza in nici un fel depasirea vitezei, atunci nu-ti ramane decat a faci un downgrade, respectiv sa pui un arc mai mic.
Sus In jos
https://csaacvila.forumgratuit.ro
scavenger




Numarul mesajelor : 3
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 01/12/2009

+1m/s pe chrono. pro sau contra Empty
MesajSubiect: Re: +1m/s pe chrono. pro sau contra   +1m/s pe chrono. pro sau contra Icon_minitimeMar Dec 01, 2009 3:01 pm

asta, sau sa ma duc sa joc in alta echipa. deja in urma discutiilor mai vechi legate tot de viteze, si de incapatinarea unora, s-a rupt in 2 comunitatea de airsoft si am ajuns sa impartim teritoriul in loc sa ne rezolvam problemele si sa fim o comunitate untita. nu-mi ramane decat sa ma duc sa joc cu ceilalti, unde o exceptie atat de mica nu este o problema.
Sus In jos
2DOR
COLONEL
COLONEL
2DOR


Numarul mesajelor : 327
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2009

+1m/s pe chrono. pro sau contra Empty
MesajSubiect: Re: +1m/s pe chrono. pro sau contra   +1m/s pe chrono. pro sau contra Icon_minitimeMier Dec 02, 2009 5:51 pm

Vin si eu acum la spartul targului si intreb: Cine a calibrat chrono? Are buletin metrologic ca se inscrie in marja de eroare masurata? La valorile alea plus-minus 1% inseamna "problema ta" daca intelegi ce vreau sa spun.
Intreaba posesorul care este marja de eroare inscrisa in cartea aparatului de masurat. Si apoi expune-ti punctul de vedere.

My only 2 cents Very Happy
Sus In jos
mihai.grosan
Admin
mihai.grosan


Numarul mesajelor : 1000
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2009

+1m/s pe chrono. pro sau contra Empty
MesajSubiect: Re: +1m/s pe chrono. pro sau contra   +1m/s pe chrono. pro sau contra Icon_minitimeMier Dec 02, 2009 6:07 pm

2DOR a scris:
Vin si eu acum la spartul targului si intreb: Cine a calibrat chrono? Are buletin metrologic ca se inscrie in marja de eroare masurata? La valorile alea plus-minus 1% inseamna "problema ta" daca intelegi ce vreau sa spun.
Intreaba posesorul care este marja de eroare inscrisa in cartea aparatului de masurat. Si apoi expune-ti punctul de vedere.

My only 2 cents Very Happy
Good point! bounce
Sus In jos
https://csaacvila.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





+1m/s pe chrono. pro sau contra Empty
MesajSubiect: Re: +1m/s pe chrono. pro sau contra   +1m/s pe chrono. pro sau contra Icon_minitime

Sus In jos
 
+1m/s pe chrono. pro sau contra
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Chrono - care si de unde ?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
CSA ACVILA :: Airsoft :: Airsoft in general, News, ...-
Mergi direct la: