CSA ACVILA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


CLUBUL SPORTIV DE AIRSOFT ACVILA
 
AcasaAcasa  PortalPortal  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Chistol pt tarmoz

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
tarmoz




Numarul mesajelor : 215
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2011

Chistol pt tarmoz Empty
MesajSubiect: Chistol pt tarmoz   Chistol pt tarmoz Icon_minitimeMier Feb 06, 2013 1:01 am

Salut sunt nou pe forum si VREAU ca voi sa imi dati un sfat Very Happy

Din cate inteleg de la majoritatea marui ar fi compromisul cel mai bun pentru joc duminical si competitii la pistol. Pacostea mai recomanda WE, chiar inaintea Marui, numai ca ala e fan G&P si deci nu prea se pricepe lol!

Asa ca oscilez intre hi-capa/desert warrior sau Glock 17
Care tine gaz mai bine care nu are probleme, compatibilitate cu holstere, alte pareri/modele..d-astea


Stiu ca pe net e multe review-uri dar vreau feedback de la jucatori in conditiile de mediu si gaz propan de colea, din Romania

Ciaules
Sus In jos
NoPain

NoPain


Numarul mesajelor : 191
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/04/2010

Chistol pt tarmoz Empty
MesajSubiect: Re: Chistol pt tarmoz   Chistol pt tarmoz Icon_minitimeVin Feb 08, 2013 1:13 pm

HiCapa5.1 TM the best ever.
Sus In jos
http://www.casa-lucan.ro
tarmoz




Numarul mesajelor : 215
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2011

Chistol pt tarmoz Empty
MesajSubiect: Re: Chistol pt tarmoz   Chistol pt tarmoz Icon_minitimeVin Feb 08, 2013 1:36 pm

Si ceva mai compact decat 5.1, gen 4.3 in afara de teava mai scurta are vreun alt dezavantaj(minor zic eu)?
Sus In jos
mihai.grosan
Admin
mihai.grosan


Numarul mesajelor : 1000
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2009

Chistol pt tarmoz Empty
MesajSubiect: Re: Chistol pt tarmoz   Chistol pt tarmoz Icon_minitimeVin Feb 08, 2013 4:01 pm

Tarmoz acum conteaza pentru ce vrei sa folosesti pistolul. Daca-l vrei numai pentru joc poti merge pe varianta WE care este copie aproape fidela cu TM-ul.
Daca vrei sa-l folosesti si pentru competitii pentru siguranta poti merge pe TM 4.3 pentru ca e mai compact si are un avantaj clar fata de 5.1 ca nu i se sparge slide-ul, insa totodata poti merge si pe WE.
Sus In jos
https://csaacvila.forumgratuit.ro
tony

tony


Numarul mesajelor : 49
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2012

Chistol pt tarmoz Empty
MesajSubiect: :)))))))   Chistol pt tarmoz Icon_minitimeSam Feb 09, 2013 10:46 pm

recomand HiCapa5.1
asta o sa achizitionez si eu luna asta
ps, bine ai venit printre noi tarmoz Smile)))
Sus In jos
2DOR
COLONEL
COLONEL
2DOR


Numarul mesajelor : 327
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2009

Chistol pt tarmoz Empty
MesajSubiect: Re: Chistol pt tarmoz   Chistol pt tarmoz Icon_minitimeLun Feb 11, 2013 10:16 am

Fa..asta mica si necunoscatoare Smile cica nou pe forum....futu-te-as !
dupa indelungata mea experienta cu chistoalele recomand un TM 4.3 + incarcator TM de rezerva. In felul asta o sa fii "dotat" si pentru jocuri si pentru competiile gen PK sau CSC. Dai un ban, dar stai in fata si nu vei regreta alegerea.
Diferente fata de 5.1 sunt minore...lungimea este mai mica cu cca 1,5-2 cm, apoi scapi de asa zisa problema cu spartul slide-ului la 5.1 vara cu gaz puternic ( nu la toate a aparut problema asta)
Incarcatoarele sunt absolut aceleasi..deci nici o pierdere aici. Poti merge si cu incarcatoare de WE care sunt mai ieftine, dar nu se compara.

Problema holsterului o ai si la WE si la TM. Este rezolvabila usor si investitie minima.
TM nu se compara cu nimic:) body de aluminiu cu slide de plastic, trage superb ( cat un aeg netunat) si dpdv al incarcatoarelor care nu se racesc asa repede ca la WE si ai ce-i mai bun din start, fara a incerca nspe variante ca sa fii multumit.
Holsterul..caci m-a chinuit problema de juma de an..poate sa fie un Fobus KMSP usor modificat sau un BRV din care trebuie sa tai ceva, dar care este si mai ....larg decat KMSP. Recomand KMSP cu usoara decupare a formei tragaciului pt retentie.
De asemenea mai poate fi un Blackhawk de Glock 17 din care va trebui sa mai decupezi acolo unde constructiv nu iti intra replica..sunt cateva filmulete pe youtube in sensul asta.
ia de aici si citeste : http://www.airsoftromania.com/forum/viewtopic.php?f=98&t=19316
Sincer, nu recomand Glock, nici macar TM sau orice altceva de la KJW. Stiu...Sigul meu e legendar..dar printre putinele Smile

Estimare costuri TM, wgc ca exemplu si recomandare de produse ieftine si transport asisderea :

155 usd un 4.3 :http://www.wgcshop.com/wgc2008/main/product_detail1.php?search_From=category&item=TM-PS-HC43BK&search=special&rs=Marui%20Gas%20Pistols&catid=7&cat=59

155 usd un 5.1 TM :http://www.wgcshop.com/wgc2008/main/product_detail1.php?search_From=category&item=TM-PS-HC51S&search=special&rs=Marui%20Gas%20Pistols&catid=7&cat=59

32 usd incarcator de rezerva pt 4.3, acelasi cost si pt 5.1:http://www.wgcshop.com/wgc2008/main/product_detail1.php?tabpage=1&item=TM-MAG-HC43&search=searchItem&searchFrom=searchItem&rs=Marui%20Gas%20Pistols

transportul e cca 30 usd sau depinde daca il aduci prin Punisher sau variante.

Estimare costuri pentru WE:

un Hicapa 4.3 75 usd, full metal :http://www.wgcshop.com/wgc2008/main/product_detail1.php?search_From=category&item=WE-PS-HC43FM13WM-B&search=special&rs=WE%20Gas%20Pistols&catid=7&cat=309

incarcator de rezerva pt 4.3: http://www.wgcshop.com/wgc2008/main/product_detail1.php?tabpage=1&item=WE-MAG-HC43BK&search=searchItem&searchFrom=searchItem&rs=WE%20Gas%20Pistols

transportul e acelasi ca valoare...cca 30 usd + -
Ei, ce zici?

Sus In jos
tarmoz




Numarul mesajelor : 215
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2011

Chistol pt tarmoz Empty
MesajSubiect: Re: Chistol pt tarmoz   Chistol pt tarmoz Icon_minitimeLun Feb 11, 2013 11:16 am

Preturile estimative le am deja de la Punisher de cateva zile, urma doar sa ma hotarasc asupra modelului. In urma sfaturilor voastre o sa iau o varianta de M1911/Hi-capa.
Acum vreau sa mai clarific un lucru: Desert/Foliage Warrior de la Marui este aceeasi chestie la interior si performante ca si 4.3? Intreb fiindca imi place mai mult estetica Warrior-ului dupa ce i se da jos RIS-ul (frame-ul si slide-ul rotunde in partea din fata, 4.3 parca ar fi pistolul lui Robocop)
Sus In jos
2DOR
COLONEL
COLONEL
2DOR


Numarul mesajelor : 327
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2009

Chistol pt tarmoz Empty
MesajSubiect: Re: Chistol pt tarmoz   Chistol pt tarmoz Icon_minitimeLun Feb 11, 2013 11:39 am

Eu nu stiu ce sa zic de interne, nu am decat 4.3-ul, am tras cu un Kimber de la TM, trage f bine, dar mie nu imi plac magurile si cum faci reload la ele..prea subtiri...inguste...chestie de gusturi personale.
Logica imi spune ca datorita sistemului de incarcatoare ( double stack la 4.3/5.1 si single stack la restul) nu cred ca internele sunt identice..calitatea e Marui..
Externele tin de gustul fiecaruia.
Dpdv al holsterului ai varianta Fobus, inclusiv KMSP fara modificari, fobus cu retentie activa si orice alte marci care fabrica pt 1911 gen Blackhawk ( asta din urma se poate pune si pe vesta tactica cu adaptor de vesta, desi si Fobus are ceva de genul.) caci ai garda tragaciului rotunda in fata si nu patrata cum e la hicapa.
Leabu, avand in magazin toata gama TM, recomanda tot Hicapa..si nu numai el. Sunt tunuri si la propriu si la figurat.
Mie mi-a luat 4 ani ca sa ma conving singur ca nu mai merita dpdv financiar sa arunc banii pe orice altceva decat un 4.3 de la TM si sunt multumit. Si mie imi zboara ochii la WE XDM gen 4 sau PX4, dar baza e TM 4.3, Sigul o sa ii ramana lui Gabi sa traga ea cu el ca se impaca f bine impreuna. Daca se strica il pastrez de panoplie si tot nu il dau.
Incearca varianta de 5.1 ..aia e rotunda in fata, dar nu e compact.
Bai eu votez pt 4.3 si stiu ca nu o sa iti para rau.
Ia-l pe asta si sunt sigur ca o sa mai iei si a doua replica ..e boala airsoftistului Smile))
Suna-l si pe Venin, Iuri si Grosan si vezi si ei ce zic, eu mi-am dat votul Smile
Tony..citeste si tu toate astea, mai intreaba si daca nu te-ai hotarat ferm pe 5.1 ..gandeste-te.
Sus In jos
2DOR
COLONEL
COLONEL
2DOR


Numarul mesajelor : 327
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2009

Chistol pt tarmoz Empty
MesajSubiect: Re: Chistol pt tarmoz   Chistol pt tarmoz Icon_minitimeLun Feb 11, 2013 8:58 pm

Deci? Pauza? Ai intrebat? Care e situatia voturilor? Smile
Uite ce zic altii care le au pe amandoua, poate te ajuta:

@TheGrantkaminski
Hi-capas have full metal lower frames but the 1911s have outer frames of plastic with an inner frame of metal.
Most of the other types of TM pistols have plastic lower frames with metal inners aswell.
Hope that helps ;-)
Sus In jos
tarmoz




Numarul mesajelor : 215
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2011

Chistol pt tarmoz Empty
MesajSubiect: Re: Chistol pt tarmoz   Chistol pt tarmoz Icon_minitimeLun Feb 11, 2013 10:52 pm

Pai votul unanim este 4.3, deci asta o sa fie Very Happy Acuma sa vad cum ma impac cu preturile lui Punisher

Sus In jos
2DOR
COLONEL
COLONEL
2DOR


Numarul mesajelor : 327
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2009

Chistol pt tarmoz Empty
MesajSubiect: Re: Chistol pt tarmoz   Chistol pt tarmoz Icon_minitimeLun Feb 11, 2013 11:16 pm

Eu mi l-am comandat pe al meu direct de pe wgc si am castigat timp in detrimentul banilor..plm vroiam sa vina pana de ziua mea.
Prin punisher ieseam putin mai ieftin la transport, dar era comanda de grup, daca era incurcata treaba si unii nu aveau produsele in stock si tb sa se gandeasca ce vor la schimb..trecea luna, apoi pana venea coletul, pana le trimitea in bucuresti..etc..m-am riscat si nu am platit nici o taxa vamala sau tva ..oficiul postal unde le primesc ma stiu pe mine si pe gxg de caii breji Smile) si nu mai sapa coletele. deh, neste ani de comenzi online Smile, bomboane cand le suparam...Smile
Hai sa fie intr-un ceas bun si o sa vezi ca nu o sa regreti.
Apoi daca in timp dezvolti pasiune pt altceva ..mai de top sau mai stralucitor..ori il iei ca a doua replica ori puterea de revanzare pt hicapa 4.3 este destul de mare si poti tine pretul destul de bine, clienti se gasesc imediat. Dar nu o sa il vinzi tu asa de repede Smile)))
Sus In jos
mihai.grosan
Admin
mihai.grosan


Numarul mesajelor : 1000
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2009

Chistol pt tarmoz Empty
MesajSubiect: Re: Chistol pt tarmoz   Chistol pt tarmoz Icon_minitimeMar Feb 12, 2013 8:50 am

Reconfirm!!! 4.3 TM!!!
Sus In jos
https://csaacvila.forumgratuit.ro
2DOR
COLONEL
COLONEL
2DOR


Numarul mesajelor : 327
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2009

Chistol pt tarmoz Empty
MesajSubiect: Re: Chistol pt tarmoz   Chistol pt tarmoz Icon_minitimeVin Feb 15, 2013 8:34 am

Sus In jos
Continut sponsorizat





Chistol pt tarmoz Empty
MesajSubiect: Re: Chistol pt tarmoz   Chistol pt tarmoz Icon_minitime

Sus In jos
 
Chistol pt tarmoz
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Bunatati de la tarmoz

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
CSA ACVILA :: REPLICI DE AIRSOFT-
Mergi direct la: