CLUBUL SPORTIV DE AIRSOFT ACVILA

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

headseat nokia modificat pentru MT600

In jos 
AutorMesaj
comma

Numarul mesajelor : 244
Varsta : 97
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2009

MesajSubiect: headseat nokia modificat pentru MT600   Mier Iun 10, 2009 8:53 pm

am desfacut un headset de nokia si am facut cateva crcetari din care am obtinut rezultatul din imagine

adica:
1. intre ground si spk+ legi o casca (de 32 ... 50 ohmi), si se aude perfect
2.a. ... aici e problema ... daca fac scurt intre ground si mic+, statia incepe sa emita ...
2.b. intre ground si mic+ am pus un microfon (microfonul de la headset) si am facut contactele, statia emite dar nu stiu daca celalat aude ce spun eu

acum ma intreb daca pe firul mic+ ... in serie cu microfonul mai trebuie sa fie ceva, o rezistenta sau altceva ...
si acum va intreb pe voi ... care ati avut curiozitatea si ati desfacut un headset de cobra mt600/800/9xx sa vedeti ce este in el ... sau care sunteti disponibili sa-l desface-ti (fara sa-l stricati Cool ) sa va uitati ce contine ... eventual sa-i faceti o poza sa vada si ochiu meu
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
thenenea

Numarul mesajelor : 181
Varsta : 37
Localizare : Bucharest

MesajSubiect: Headset   Joi Iun 11, 2009 10:14 am

Salut,

Headset-urile pentru Cobra au partea de contact ptt si mufa lipite / turnate ca atare desfacerea e drum fara intoarcere Smile. Acum sincer sa fiu daca ai incerca sa modifici un headset Longbow sau ceva asemanator pentru a simula o anumita tzinuta militara as intelege dar de ce te chinui cu un headset nokia cand cel mai ieftin headset pentru Cobra e 7$ cu tot cu livrare iar unul decent (cum au 2Dor si iuri) e 12$ ? Si nu prea sunt convins ca firele subtiri folosite la un hadsfree pentru mobile vor rezista la o zi de joc in care alergi, te tarasti, transpiri. Just my two cents.
Sus In jos
comma

Numarul mesajelor : 244
Varsta : 97
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: headseat nokia modificat pentru MT600   Joi Iun 11, 2009 11:00 am

era doar o cercetare ... reusita
si merge foarte oki ... abia am testat cu statiile de la servici
1. firul ground + casca (32ohmi) + firul spk+ = se aude super oki
2. firul ground + microfon (45ohmi) + un contactor affraid + firul mic+ = emite perfect ... celalat aude perfect
eu am facut contact manual intre fire deoarece contactorul din headsetul de nokia l-am bulit cu pistolul de lipit ... este extrem de mic
cat despre fire ... daca ai prin casa poti sa-ti pui fire mai groase

am afcut asta doar pentru cercetare ... nu pentru ca nu as da 7$ pe un headset

problema rezolvata ... deci nu trebuie sa va mai desfaceti headseturile Cool

daca reusesc sa fac rost de un contactor pana sambata seara ... duminica va prezint jucaria
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: headseat nokia modificat pentru MT600   

Sus In jos

headseat nokia modificat pentru MT600
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
CSA ACVILA :: La BERE :: Flood flood flood-
Mergi direct la: